10 věcí, které jste nevěděli o Star Wars a mezi geeky s nimi budete za borce

V roce 1977 proběhla ve Francii poslední oficiální poprava gilotinou. To si dnes téměř nikdo nepamatuje. Miliony lidí po celém světě ale vědí, že se v tom roce také konala premiéra Star Wars, sci-fi filmu s astmatickým záporákem, tehdejší britskou hereckou super-star či chlupatým čímsi v hlavních rolích. V tomto roce budeme svědky dalšího historického okamžiku, protože 17. prosince vstoupí Síla opět do českých kin filmem The Force Awakens. Vybrali jsme pro vás deset nepříliš známých faktů o Star Wars, o kterých vám Mirka Spáčilová v retro článku rozhodně nenapíše! Protože je nezná.

 

1) Stanley Kubrick pěkně zatopil natáčení Impéria vrací úder

Režisér Stanley Kubrick, známý perfekcionalista, svou precizností nemálo zavařil při natáčení nejlépe hodnoceného dílu série. V britských Elstree Studios se totiž kromě příprav kulis pro Impérium vrací úder natáčelo i Osvícení. Nešťastná náhoda ale chtěla tomu, že studio postihl požár a zničil část, kde se natáčelo Osvícení. Kubrick byl nekompromisní a zabral některé filmové hangáry určené pro Impérium. Způsobil tak produkci další zdržení. Ovšem, Osvícení dnes platí za naprostou legendu stejně jako páté Star Wars, takže vlastně serepes… Ale produkčním Star Wars (jakkoliv je to dreamjob) bychom být nechtěli…

 

2) Sir Alec Guiness nechtěl v tom „Star Wars odpadu“ dále hrát

S herci ve Star Wars je trochu potíž. Liam Neeson o svém účinkování v Epizodě 1 prohlásil, že si vydělává jen na nájem a Harrison Ford při natáčení čtyřky duchovnímu otci univerza Georgi Lucasovi do očí řekl, že repliky jeho postavy Hana Sola jsou jedny z nejsměšnějších, které kdy četl. To vše ale lehce překoná Sir Alec Guiness, ve své době jedna z největších filmových hvězd. O Epizodě 4 se vyjádřil slovy, z nichž nejjemnější jsou vyjádření „pohádkový odpad“ a v pětce vůbec nechtěl být. Leč money talks a své mini cameo v pětce si nechal řádně nacenit. Jeho jednodenní (!) práce, resp. půldenní – na natáčení přišel v půl deváté ráno a hotovo muselo být do jedné odpoledne – stála produkci prý až jednu čtvrtinu z celkových tržeb filmu. Takovou hodinovku asi nikdo z nás jen tak mít nebude…

 

3) Justina Timberlakea málem provázela Síla

Nová trilogie má hodně neduhů, mohlo být ale ještě hůř. Lucasova malá dcera zbožňovala někdejší top boy-band ‚N Sync s Justinem Timberlakem (který tehdy ponejvíce připomínal čínskou polévku). Vymínila si na tatínkovi jejich účast v Epizodě 2: Klony útočí. Papá scénu se skupinou skutečně natočil, ale díky bohu skončila na podlaze střižny. What Goes Around, Comes Around?

 

nsync_2011

4) Oholte se jako Jedi

O znuděném Liamu Neesonovi, vydělávajícím rolí mistra Jedi Qui-Gon Jinna v Epizodě 1 na nájem, už řeč byla. Je logické, že ve sci-fi musíte někdy pronášet opravdu zvláštní repliky či mluvit na neexistující postavy, ale komunikovat s dalšími pomocí dámského holicího strojku? Při výrobě komunikátoru pro Qui-Gona se designéři totiž rozhodli použít jako předobraz tehdejší holicí hit Gillette Ladies Sensor Excell Razor (viz obrázky). Při sekání nepřátel laserovým mečem se stihnete i oholit, praktické…

 

strojek

 

5) Sloní Tie Fightery

Tie Fighter, nebo X-Wing? Geekovská hamletovská otázka nebude mít NIKDY rozřešení. Pro méně znalé ale přikládáme obrázek jedné z nejikoničtějších stíhaček ze SW. Její zvuk průletu je charakteristický a fandové ho poznají i o půlnoci. Málokdo ale ví, že vznikl kombinací sloního řevu a zvuku jízdy autem na mokré dlažbě. Kombinace jak od Ládi Hrušky, ale tady setsakra působivá… A teď to víte – není zač.

 

Tie Fighter

 

6) Doctor Who cestoval napříč časem i do Star Wars

Inspirace přiznané i nepřiznané jsou přirozenou součástí vzniku filmových děl a není velkým tajemstvím, že se Star Wars hodně inspirovaly u knižního Pána prstenů. Raritkou spíše pro fajnšmekry je ale použití stejného skafandru z jednoho z nejdéle vysílaných seriálů všech dob, Doctora Who (vysílá se od roku 1963!). Ve Star Wars ho uvidíte na nájemném lovci lidí/mimozemšťanů/dosaďte si co chcete z Epizody 5 (viz obrázek). V českém prostředí o podobném půjčování moc nevíme, ono taky rozeznejte plášť doktora Sovy od toho Petra Rychlého z Ordinace…

 

Doctor Who

 

7) Rapper 2pac se ucházel o roli Mace Windu

Tupac Shakur byl pán. Jeden z nejúspěšnějších rapperů historie by i dnes strčil do kapsy celé východní i západní pobřeží, kdyby ho v roce 1996 nesestřelili jak lítou zvěř. Před smrtelnou sprškou z ručních zbraní měl však údajně schůzku se samotným Georgem Lucasem, se kterým probíral možné angažmá v roli mistra Jedi Mace Windua, kterou později dostal Samuel L. Jackson. Některé zdroje tvrdí, že setkání vůbec neproběhlo, některé, že by stejně nevyhrál, jedno je však jisté – s 2pacem už nyní Síla rozhodně je…

2pac

8) Překlad názvu hudebního žánru ze scény z baru z Nové naděje znamená…

Imperiální pochod či úvodní hudební znělka u všech dílů naprosto oprávněně patří mezi zlaté perly soundtrackové historie. Veselé a rytmicky rychlé hudební vystoupení ze scény z baru z Epizody 4, kde se poprvé setkají všichni hrdinové, patří hned za ně. Cantina Band složená z mimozemšťanů, jejichž obličeje nápadně připomínají lidské zadnice, pak toto hudební číslo hraje v žánru, jehož jméno ve světě Star Wars je „jizz“. V dnešní době jistě nebude i pro neznalé těžké rychle najít význam slova, ale na co ti lidé při vymýšlení mysleli? Že jim nefunguje kohoutek a stříká voda? Eh… Každopádně si můžete pustit desetihodinovou verzi.

 

9) Avatar ani Terminátor by bez Star Wars neexistovaly

Bylo dříve vejce, nebo slepice? To jsou jen liché řeči, protože nejdříve byly samozřejmě Star Wars. James Cameron, režisér hitů, jako Terminátor 1+2, Titanic či Avatar, se jednou nechal slyšet, že jakmile uviděl Epizodu 4, okamžitě skončil s prací šoféra kamionů (další známá perlička) a zasvětil svůj život filmařině a trikovým inovacím. Hasta la vista, Luku!

 

10) Star Wars málem způsobily válku?

Jawaové jsou jedna z nejznámějších ras ze světa Star Wars, byť jim pozemšťan nerozumí ani slovo. Pro jistotu však přikládám jejich obrázek a obrázek jejich transportního vozidla. Toto monstrum, které se doopravdy po placu v Tunisu prohánělo, způsobilo v 70. letech málem začátek války. Libye, jež s Tuniskem sousedí, tato vozidla u svých hranic nepovažovala za filmové kulisy, nýbrž za moderní bojové zbraně připravené k útoku. Tuniská vláda, která od Libye obdržela nóty o vojenské mobilizaci, pak urychleně Lucasův štáb požádala, aby tyto kolosy držel v dostatečné vzdálenosti od hranic a zabránil tak hrozící válce. Star Wars? Real Wars!

 

tanky

 

Vojta Marek